Mezőgazdasági termelés

Talán a repce az egyetlen szántóföldi kultúra, melyben a kártevők több problémát okoznak, mint a kórokozók.

Az áttelelést követően az állományok ormányosoktól való megvédése a legfontosabb, azonban később is nagy hangsúlyt kell fektetni a rovarok elleni védekezésre. A leggyakrabban a repcefénybogár (Meligethes aeneus) kártétele okoz problémát. Az imágók általában virágzás előtt jelennek meg, tojásaikat a bimbókba rakják. A kikelő lávák a bibék károsításával jelentős termésveszteséget okoznak (1. kép). Ugyan az imágók is kárt tehetnek a virágokban az érési táplálkozás során, de a nőstények tojásrakásnál csak a bimbókat preferálják. Így a virágok kinyílásakor már jelentős kárt nem okoznak. Emellett fontos kiemelni, hogy az imágók a beporzásban is szerepet játszanak. Előrejelzésük sárga tálcsapdával a legegyszerűbb, de a növényvizsgálatot sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Amennyiben növényenként 3-5 db repcefénybogár már jelen van az állományban inszekticides kezelésre lehet szükség. Védekezéskor a növény fenológiai állapotát is figyelembe kell venni. Hűvös időjárás esetén a repce vontatottabb fejlődése miatt tovább marad bimbós állapotban, vagyis alacsonyabb egyedszám mellett is jelentősebb lehet a kártétel.

1. kép: Repce fénybogár kártétele (Forrás)

A virágokat a repcefénybogár mellett a bundásbogár (Tropinota hirta) is gyakran látogatja, akár számottevő kárt okozva. A becőkben lévő magokat károsítva a repcebecő-or­má­nyos (Ceutorhynchus assimilis) és a repcebecő-gubacsszúnyog (Dasineura brassicae) is jelentős termésveszteséget okozhat (2. kép). Egy repcebecő-ormányos lárva akár 5 magot is elfogyaszthat, míg az imágók a levelet és a bimbót is károsíthatják. A repce-gubacsszúnyog a magokat és a termésfalat megsértve a becő torzulását, idő előtti felnyílását okozza. A kártevők együtt fordulnak elő, mivel a gubacsszúnyog a tojásokat csak az ormányos okozta sérüléseken keresztül tudja lerakni a becőkbe.

2. kép: Repcebecő-gubacsszúnyog lárva (Forrás)

Az eredményes védekezéshez már zöldbimbós állapottól érdemes megkezdeni az inszekticides kezelést. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a beporzókat sem, ezért fokozottan ügyelni kell a növényvédő szer engedélyokiratban előírt felhasználásra. Kémiai védekezésre néhány hatóanyag (acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, eszfenvalerát, etofenprox, lambda-cihalotrin, gamma-cihalotrin, tau-fluvalinát) engedélyezett.  Az eltérő időben végzett kezelések során javasolt eltérő hatóanyagú növényvédő szert alkalmazni, elkerülve a rezisztencia kialakulását. Emellett figyelembe kel venni, hogy az állományban több kártevő is jelen lehet. A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján a készítmény engedélyokiratát. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is.

 

NAK / Fodor Attila

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám