Országos hírek

2024-ben első alkalommal rendezte meg a Portfolio Csoport az AgroFood konferenciát az élelmiszeripari vállalkozások, illetve az iparággal kapcsolatban álló beszállító mezőgazdasági termelők, kiszolgáló-szolgáltató ágazatok és élelmiszerkereskedelmi cégek számára.

A konferencia meghívott előadói részletesen áttekintették az élelmiszeripar piaci, támogatási, finanszírozási és szabályozási helyzetét, és kiemelten foglalkoztak az iparág hatékonyságnövelést célzó fejlesztési-beruházási lehetőségeivel. A tavalyi év kiemelt témái közé tartoztak a hazai élelmiszeripar támogatási lehetőségei az Európai Unió Közös Agrárpolitikájában; az iparágak legjobb befektetési lehetőségei; az ágazat szereplőinek integrációs lehetőségei az alapanyagtermelésben; a termelői-feldolgozói kapcsolatok; a bel- és külpiacra jutási lehetőségek, az exportfejlesztés és -finanszírozás lehetősége, valamint a robotizáció és digitalizáció az élelmiszeriparban.

Idén a Portfolio Csoport május 20-án rendezi meg az AgroFood 2025 konferenciát Kecskeméten, ahol komoly szakmai program várja az érdeklődőket, a jegyek pedig már kaphatók a kiemelt rendezvényre.


Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.

AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!

Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Információ és jelentkezés


Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára arról beszélt a Portfolio AgroFood 2024 konferencián , hogy az exportra termelő élelmiszeripari cégek arányát megduplázhatja az a pályázati forrástömeg, amelynek révén modern, digitalizált és hatékony feldolgozók jöhetnek létre. Az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára kifejtette, hogy a magyaroknak azt kell megnézniük mit csinálnak a lengyelek, ha utol akarják érni őket, és tartosan számolni kell az ukrán agrár- és élelmiszertermékek beáramlásával. Ukrajnával mennyiségben nem, de minőségben tudnak versenyezni, amelyre jó lehetőséget adnak a soron következő pályázatok. Nobilis Márton a támogatások felhasználását illetően hozzátette: rengeteg dolog van, ami robotizálható és olyan, ami mérésekkel és számokkal javítható. Ennek segítségével a minőséget is javítani kell és hatékonyságot is erősíteni, a pályázatoknál emiatt rendkívül fontos lesz az, hogy digitalizáció, modernizáció jellemezze a beruházásokat. Erre a pályázati pénz lehetőséget is nyújt.

Nincs annyira lemaradva a magyar élelmiszeripar, mint sokan hiszik

Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy az uniós tagállamokkal és az uniós átlagokkal összehasonlítva a magyar élelmiszeripar nincs annyira lemaradva, mint amennyire sokan hiszik. A szakember kifejtette, hogy már nem és még nem pozícionált és kommunikált Magyarország mérete és helye a világban, aminek a megoldása a globális gondolkodás és a lokális cselekvés lenne, az ismertség régiós szintű fejlesztése. Hollósi Dávid beszélt arról is, hogy hazánk agrárországként tekint magára, de a gazdaságban és a foglalkoztatottságban az ágazat betöltött szerepe kicsi. A szakértő szerint az itthon megtermelt gabonát mostanáig főleg exportálták, a jövőben azonban inkább a feldolgozásra és a magas hozzáadott értékű termékek előállítására kellene koncentrálni. Mint mondta, a magyar élelmiszer-gazdaságnak, mivel volumenben nem tud versenyezni más tagállamokkal, a minőségre, a brandekre kell rámennie, és szakítania kellene az "eddig is működött, miért ne működne ezután is?" szemlélettel.

Nagy szüksége van a magyar élelmiszeriparnak a pályázatokra

A konferencián résztvevő szakértők szerint időszerű és indokolt is a pályázatok megjelenése az élelmiszeriparban, amelynek megfelelő lebonyolítása esetén jelentős lépést tehet előre az ágazat. Hollósi Dávid elmondta, hogy az élelmiszeripar a GDP 8%-át teszi ki, de a ráépülő szolgáltató szektort hozzátéve már 15%-ot jelent, a kiskereskedelemmel együtt pedig 25% körüli arányról lehet beszélni. A szakember megismételte, hogy a brandépítés, a minőség mellett a volumen is fontos ahhoz, hogy exportképes és regionálisan meghatározó legyen Magyarország. Mint mondta, három éve nincsenek érdemi beruházások az élelmiszeriparban. Itt van már az ideje a fejlesztéseknek.

Huber Balázs, a Magyar Államkincstár főosztályvezetője arról beszélt, hogy egy megfelelően előkészített pályázat révén el lehet kerülni a később kiderülő pontatlanságokat, de a pályázat megírásának is csak kellően felkészült tanácsadással érdemes belekezdeni. Kovács Zoltán, a Rekontir Cégcsoport ügyvezető igazgatója pedig elmondta, hogy oda kellene eljutni, hogy a villányi vagy tokaji szőlőből termelt borok mellett, egyéb minőségi magyar élelmiszereket is el lehessen adni New Yorkban vagy Sanghajban.

Nobilis Márton elmondta, némi csúszás várható, eredetileg június 15-től várták a pályázati kiírásokat, de egy hónappal később jönnek a pályázatok. Második körre is lesz lehetőség, 2024-ben és 2025-ben is lesz pályázati kiírás. Az államtitkár azt várta a pályázatoktól, hogy a nagy cégek rövid idő alatt látható eredményt tudnak felmutatni a fejlesztések révén.

Sürgős technológiaváltás kell a növénytermesztésben a Kárpát-medencében

Magyarországon a szántóföldi növénytermesztés a végletekig leegyszerűsödött: a termelők javarészt búzát, napraforgót, kukoricát és repcét termesztenek. Erről Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora beszélt, aki szerint a hazai termelőknek minden lehetősége és képessége megvan ahhoz, hogy akár regionális feldolgozói szerepet töltsenek be a Kárpát-medencében. A szakember szerint ehhez sürgős technológiaváltásra van szükség, kiemelten az Alföldön, minden területen. Csak akkor lehet az Alföldön túlélni az elkövetkezendő 20 évet, ha a területhasználatot is újra gondolják a termelők, hiszen a modernizáció és a megfelelő fajtaválasztás már nem elég. Gyuricza Csaba beszélt arról is, hogy a minőségi takarmánytermelés is kiemelten fontos lehet, de óriási lehetőség áll a legeltető állattartásban is. Mint mondta, a következő évtizedekben azok az országok mezőgazdasági termelői juthatnak versenyelőnyhöz, akik a környezeti adottságokat és a forrásokat jól használják, és válaszokat tudnak adni a klímaváltozásra is.

Nem lehet versenyképes élelmiszeriparunk korszerűsítés nélkül

Vörös Attila, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ) ügyvezető igazgatója szerint a hazai élelmiszeriparra az alacsony hatékonyság, a magas energiaintenzitás, a gyenge termelékenység és a versenyképességi hiányosságok jellemzőek. A szakember beszélt arról is, hogy a 2023-as év egy mélyrepülés volt a magyar élelmiszer-kiskereskedelemben, és bár 2024 márciusában már volt egy növekedés, ez csak a volumenben volt mérhető, ráadásul azt nem mutatták a statisztikák, hogy ezek az élelmiszerek honnan származnak, és egyáltalán nem volt biztos, hogy hazai előállítású élelmiszerek kerültek a boltok polcaira. Vörös Attila szerint az utóbbi 3 év fogyasztási adatai alapján az látszott, hogy egyre kevésbé fontos a fogyasztóknak a fenntarthatóság, míg az ár egyre fontosabb tényezővé vált. Balázs Ildikó, aki az Auchan Magyarországnál a vállalati kapcsolatok igazgatója, úgy fogalmazott, hogy az áremelkedések mellett az is óriási kihívást jelent, hogy a kereskedők a mostani keresletekhez adaptálják az egyes termékek bolti megjelenését. Mint mondta, a kiskereskedelem egy nagyon széles portfólióváltozáson ment keresztül, amivel a fogyasztók most szembesülnek.

Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára szerint voltak olyan termékek amelyeknél az áremelkedés az alapanyagok drágulása miatt nem volt meglepő: ilyen volt például a kávé és a csokoládé. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezető-helyettese szerint egyes termékeknél a méretcsökkenés feltűnő volt, az áremelkedések pedig általában megfigyelhetőek. Ruck János, a Gallicoop vezérigazgatója pedig úgy fogalmazott, hogy a saját márkás termékek általában magasabb minőségűek és drágábbak, így ezeknél érezhetően csökkent a kereslet. Még úgy is, hogy az árak folyamatosan lefelé mentek az utóbbi hónapokban. A szakemberek abban egyetértettek, hogy a jövőben két tényező fogja alapvetően befolyásolni a fogyasztói döntéseket: a kényelem és az egészség. Így a következő időszakban inkább ezekre kellene fókuszálnia az ágazat szereplőinek.

Zsarnóci Csaba, az OTP Bank főosztályvezetője arról beszélt, hogy a feldolgozottság mértéke a magyar exportszerkezetben még mindig alacsony, ez ellen tenni kell. A húsfeldolgozás tekintetében azt lehetett látni, hogy hét-nyolcszoros a kapacitás, mint amekkora a kibocsátás. A szakember szerint ez óriási különbség, a korszerűsítésre pedig minden esetben szükség van, ez is megkerülhetetlenné vált az élelmiszeriparban. Demeter Zoltán, a K&H Csoport agrárüzletág vezetője elmondta, hogy az élelmiszeripari szereplők között is vannak jobb, nagyobb szereplők, a mérethatékonyság nagyon fontossá vált az agráriumban, azon belül az élelmiszeriparban. Ebbe az ágazatba azonban rengeteg pénzt kell beletenni, ami a kitettséget is jelentősen megnöveli.

Zsarnóci Csaba úgy látta, hogy a plusz kapacitások üzembe helyezése 2025 második félévében vagy 2026-2027-ben valósulhatnak meg. Más lesz a kamatkörnyezet, de ez nem jelent rosszat - közölte. Azok, akik a fejlesztési forrásokkal élni fognak, akkor két legyet ütnek egy csapásra: a versenyhatékonyságuk növelése mellett a fenntarthatóság felé is komoly lépést tesznek - tette hozzá Leskó Tamás, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány üzleti ügyvezető igazgató-helyettese.

A konferencián emellett szó esett arról is, hogy hiába nő a foglalkoztatás és hiába vannak munkanélküliek, megfelelő mennyiségben és minőségben kell külföldi munkaerőt bevonni, hogy működtetni lehessen a magyar gazdaságot, azon belül az agráriumot és az élelmiszeripart is, de a szakemberek megvitatták a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) és a kötelező visszaváltási rendszer (DRS) bevezetésének következményeit is. Mint mondták, a jelenlegi szabályozás azonban úgy ró komoly terheket a gyártókra és a hasznosítókra, hogy nem ad nekik semmit kompenzálásképpen, de műanyag visszagyűjtését és újrafelhasználását illetően is lenne mit átgondolni. A szakemberek emellett beszéltek a hazai élelmiszeripari vállalkozások exportfejlesztési lehetőségeiről is, elemzték, melyek a leghatékonyabb eszközök az exporteredmények növeléséhez, abban pedig egyetértettek, hogy a siker kulcsa a piackutatásban, illetve a több nemzetközi kiállításon, eseményen való részvételen alapul.

 

Forrás: Agrárszektor

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám