Az utóbbi évtizedek példátlan mértékű vízkitermelése és a klímaváltozás szükségessé teszi a célzott vízutánpótlási módszerek minél szélesebb körű bevezetését. Ilyen innovatív vízpótlási módszer a NaBa-MAR® (Nature Based Managed Aquifer Recharge), mely az Eötvös Loránd Tudományegyetemen működő Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra munkatársai által fejlesztett természetalapú, célzott felszínalatti vízutánpótlási koncepció. A modell a modern hidrogeológiai ismereteket alapul véve került megalkotásra (NaBa-MAR weboldal).
A NaBa-MAR® koncepció a célzott felszínalatti vízpótlás lokális módszerét tájléptékűvé fejleszti. Azaz a vízpótlás során nem csak a helyi, de a regionális hatásokkal is számol. Továbbá figyelembe veszi a kapcsolatot a felszíni vízmegtartási és vízpótlási eljárásokkal.
Ha egy topográfiailag magasabb fekvésű utánpótlódási területen az összegyűjtött többletvíz – mely lehet csapadékvíz, belvíz vagy tisztított szennyvíz - beszivárogtatásra kerül infiltrációs medencéken/tavakon vagy kutakon keresztül, az megemeli a felszínalatti vízszintet lokálisan és akár regionálisan, távolabbi területeken is.
A koncepció emiatt alkalmazható a belvizek, árvizek többletvizének hasznosítása révén:
- vízmegtartásra; távolabbi területek vízszintemelésére
- a felszínalatti víztől függő ökoszisztémák helyreállítására azáltal, hogy természetes eredetű vízzel látja el a mélyebb területek vizes élőhelyeit;
- mezőgazdasági vízellátásra azáltal, hogy elősegíti a sekély felszínalatti vízszint helyreállítását és ezáltal a talaj nedvességtartalom megemelését. (NaBa-MAR weboldal).
Az NaBa-MAR® módszerrel, valamint a vízhiány elleni küzdelemmel kapcsolatos további részletek IDE KATTINTVA érhetőek el, ahol a kérdőív kitöltése további segítséget nyújt abban, hogy közösen találjunk megoldásokat a vízhiány jelentette kihívásokra!
NAK / Gyurmánczi Dániel