Mezőgazdasági termelés

A drónok segíthetnek az elpusztult vagy beteg vadon élő madarak korai felismerésében és így korlátozhatják a madárinfluenza terjedését. A drónok értékes adatokat szolgáltatnak – szinte a madarak megzavarása nélkül. Ezt mutatja a SOVON (Vogelonderzoek Nederland) Holland Madárkutató Intézet és Eelke Folmer, a Lumax Ecological Analytics ökológusa által végzett kutatás, amelyről a Sovon a Nature Today-oldalon számolt be.

A madárinfluenza ma már egész évben előfordul a vadon élő madarakban. A vírus valószínűleg nem fog eltűnni, ezért a SOVON szerint a hangsúlyt az új járványok gyors észlelésére és megfékezésére kell helyezni. A drónok lehetővé teszik a költőkolóniák hatékony áttekintését anélkül, hogy túlságosan megzavarnák őket.

 

A „Madárinfluenza megelőzése a vadon élő állatokban” című intenzifikációs terv egyik eleme a célzott felügyelet és az elhullott madarak eltávolítása. A cél a járványkitörések súlyos következményeinek minimalizálása és a vadon élő állatok felügyeletének javítása.

A hagyományos megfigyelési módszerek elérik határaikat, különösen a vízimadarak esetében, amelyek költőhelyei gyakran nehezen megközelíthetőek és vízzel körülvett területek. A kutatók látogatásai ráadásul zavarhatják az állatokat. A drónok itt alternatívát kínálnak: lehetővé teszik a megfigyelést a levegőből, a kolóniák minimális megzavarásával. A mesterséges intelligencia a levegőből felismeri az elpusztult madarakat és a költőhelyeket.

 

2024-ben kísérleti projektet hajtottak végre, amelynek során feketefejű sirály és közönséges csér kolóniákat figyeltek meg drónokkal. Olyan gépi tanulási modelleket használtak, amelyek képesek felismerni a különböző madárfajokat, fiókákat és elpusztult állatokat. A drónok 20-40 méteres magasságban repültek. A használt drón könnyű, kicsi és csendes volt, ami csökkentette a zavarást. Az elkészített térképek 1-2 centiméteres térbeli pontosságot értek el.

Mivel a kísérleti évben a modellek még nem tudtak megbízhatóan különbséget tenni az élő, az elhullott és a beteg állatok között, a képeket kézzel jelölték meg, hogy javítsák a mesterséges intelligencia képzését. A költési szezon kezdetén könnyen felismerhető fiatal állatokat is bevonták a rendszerbe. A különböző fajok felismerése szintén a modell része volt.

 

A projekt célja az is, hogy a képi adatok elemzésével következtetéseket lehessen levonni a madárinfluenza jelenlétére vonatkozóan. Annak érdekében, hogy az eredmények gyorsan rendelkezésre álljanak, egy online portált fejlesztettek ki, amely az összes adatfeldolgozást a felhőben kezeli. A kísérleti projekt jelenleg a végső fázisban van. A SOVON Vogelonderzoek Nederland szerint az alkalmazott eszközöket a jövőben a felhasználók szélesebb köre, például a telephelyek vezetői számára is elérhetővé teszik.

 

Forrás: Geflügelnews

NAK / Tóth Andrea

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám