Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában azon legfrisebb kutatási eredményekre hívja fel a figyelmet, melyek kiemelik, hogy a legeltetéses állattartás háttérbe szorítása, a legeltetés megszüntetése negatív hatással van a talajfelszín feletti és a talajfelszín alatt élő szervezet és életközösségek biológiai sokféleségére, ezáltal kedvezőtlenül befolyásolják az ökoszisztémák működését.

Hangsúlyozandó azonban, hogy a járványügyi intézkedések keretében, valamint a rókák veszettség elleni immunizálását szolgáló vakcinálás miatt elrendelt időszakos legeltetési korlátozások szükséges intézkedések, ezen intézkedéseknek − időszakos korlátozó jellegük miatt − jelenleg nincs ismert negatív hatása a növényi biodiverzitásra, az ökoszisztémák működésére.

A legeltetés megszüntetése a biológiai sokféleség csökkenését és a talaj táplálékhálózatának homogenizálódását okozza a hegyvidéki gyepterületeken. Egy új tanulmány megállapította, hogy a biológiai sokféleség és a talaj egészségének megőrzése érdekében kiemelten fontos, hogy a legelő állatok − például a szarvasmarha-félék és a juhok – legeltetése engedélyezett legyen. A legeltetéses állattartás visszaszorulása az elmúlt időszakban gyakori jelenséggé vált Európában és várhatóan az tovább fog fokozódni, különösen az alacsony termelékenységű, hegyvidéki területeken. Aggodalomra ad okot, hogy a hagyományosan legeltetett ökoszisztémákban ez a folyamat ritka fajok elvesztését és a közönséges fajok számának növekedését okozza, ami a növényi biodiverzitás általános csökkenéséhez vezet. A biológiai sokféleség csökkenése hatással lehet az ökoszisztémák működésére.

Fotó: ELV - Stopping grazing causes biodiversity loss

A talaj biológiai sokfélesége döntő fontosságú számos ökoszisztéma-funkció szempontjából.

Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a legeltetéses állattartás háttérbe szorulása, a legeltetés megszüntetése befolyásolja a talajfelszín feletti életközösségek, például a növények és rovarok biotikus homogenizációját. A talajfelszín alatti élő szervezetekre gyakorolt hatásáról azonban sokkal kevesebbet tudunk. A talajban élő organizmusok biológiai sokfélesége számos ökoszisztéma-funkció szempontjából kulcsfontosságú, például a szerves anyagok lebontása, a tápanyagok növények számára történő hozzáférhetővé tétele, a tápanyagveszteség megakadályozása és a talaj szerkezetének fenntartása szempontjából. Egyes tanulmányok a legeltetés leállításának a gyepterületek talajfelszín alatti életközösségekre gyakorolt hatásait vizsgálta. Ezek a vizsgálatok azonban gyakran a talajban élő szervezetek meghatározott csoportjaira, a legeltetés leállítása óta eltelt rövid időszakokra vagy kizárólag az éghajlati és talajviszonyokra összpontosítanak. Ezért fontos jobban megérteni a legeltetés leállításának a talajfelszín alatti élő közösségek összetételére és sokféleségére gyakorolt hosszú távú hatásait.

A tanulmány megállapításai

A legeltetés megszüntetésének a biológiai sokféleségre és a talajéletre vonatkozó hatásait vizsgáló tanulmány a növényzetben és a különböző talajban élő szervezetekben bekövetkezett változásokat elemezte. A „legeltetés megszüntetése” alatt a háziasított növényevő állatok (haszonállatok), például a szarvasmarha-félék vagy a juhok legeltetésének megszüntetését értjük, mely nem terjed ki tehát a vadon élő állatokra, például a nyúlra, az őzre és a pocokra. Az Egyesült Királyságban tizenkét helyvidéki gyepterületet vizsgáltak egy 800 km hosszú észak-déli lejtő mentén, amelyek mindegyike olyan páros parcellákat tartalmazott, amelyeket vagy juhokkal legeltettek az elmúlt időszakban, vagy az állatállományt 10-65 éve kerítéssel zárták ki a területről. A vizsgálat azért a hegyvidéki gyepterületekre összpontosított, mert ezek a területek jelentős részét képezik az európai tájnak és évszázadok óta juhokkal legeltették azokat, támogatva ezáltal is a juhtenyésztési ágazatot Európa-szerte. Ezenkívül a legeltetéses állattartással történő felhagyás az elmúlt időszakban gyakorivá vált Európa hegyvidéki régióiban, ideértve az Egyesült Királyságot is. Ez a folyamat a területek elhagyásának és „visszavadításának” kulcsfontosságú aspektusa, amely potenciális, de nagyrészt ismeretlen hatásokkal jár a helyi biodiverzitásra és a talajfelszín alatti élő közösségek összetételére a különböző területeken.

A talajlakó organizmusok nagyszámú adathalmazának elemzésével a tanulmány megállapította, hogy a legeltetés leállítása a hosszú ideje juhokkal legeltetett hegyvidéki gyepterületeken a talajlakó élő szervezetek biodiverzitásának jelentős csökkenéséhez vezet. Amikor az állatokkal történő legeltetéssel felhagytak a talajmikrobák és a talajfauna számos csoportjának sokfélesége csökken, különösen a ritka fajoké. A legeltetéssel történő felhagyás a talaj mikrobiális közösségeit hasonlóbbá teszi, de a talajfauna, például a fonálférgek és rovarok esetében a területek közötti diverzitás fokozódik. A legeltetés leállítása megváltoztatja a növények és a talaj tulajdonságait egyaránt, de a hatások helyenként eltérőek. A tanulmány megegyező mintákat talált a tekintetben, hogy a talaj mikrobiális és faunai csoportjai hogyan reagálnak a legeltetés leállítására. A legtöbb talajfaunális és mikrobiális csoport − a talajbaktériumok kivételével − a legeltetés leállítása után a helyi átlagos diverzitás jelentős mértékű csökkenését mutatta, ezzel egyidejűleg a helyi növényfajok gazdagsága is csökkent. Míg a legtöbb talajmikrobiális közösség homogenizáltabbá és hasonlóbbá vált a legeltetés leállítása után, a talajfauna-közösségek azonban eltérőek lettek, kevésbé hasonlítottak egymásra.

A legeltetés jelentősége az egészséges ökoszisztémák szempontjából

A tanulmány eredményei azt is mutatják, hogy az extenzív legeltetés fontos a földfelszín alatti élő közösségek biológiai sokféleségének fenntartásához, megőrzéséhez és a legeltetés leállítása negatív hatásokkal járhat, hasonlóan ahhoz, amit a földfelszín feletti gerinctelen élő közösségeknél tapasztaltak. Európa számos területén folyik a területek „visszavadítása”, azaz a hagyományos legeltetéses állattartással hasznosított területeken a legeltetésnek a megszüntetése és vadon élő legelő állatokkal vagy ritka szarvasmarha-fajtákkal való helyettesítése. A legelő állatok jelenléte segítenek fenntartani a földfelszín alatti élő közösségek sokféleségét, amelyek létfontosságúak az ökoszisztémák egészségének fenntartásához.

A legeltetés leállítása ezeken a területeken negatívan hat a talajok biodiverzitására, ami rávilágít a legeltetéses állattartásnak az egészséges ökoszisztémák fenntartása tekintetében betöltött kiemelt jelentőségére. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a haszonállatok és az állattenyésztés visszaszorítása nem feltétlenül növeli a talajfelszín alatti élő organizmusok sokféleségét, különösen ott nem, ahol nem telepítenek vissza vadon élő növényevő állatokat, mivel a természetes legelő- és növényevő állatok fajsűrűsége alacsony.

Forrás: https://meatthefacts.eu/

Stopping grazing causes biodiversity loss

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám