A magyar erdészeti csemetetermelés felkészült az erdőtelepítések kiszolgálására, jelenleg csaknem 500 csemetekertben folyik termelés. A csemetekertek 2024-25-ös szezonban mintegy 160 millió erdészeti facsemetét termeltek és kínálnak eladásra, melyek főként a hazai igényeket elégítik ki – mondta Mocz András, az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára kedden, a Baranya vármegyei Sellyén tartott sajtótájékoztatón.
Mocz András szerint ez különösen fontos azért is, mert az áprilistól elérhető, erdőtelepítéseket ösztönző pályázat 64 milliárd forintos, az agrárerdészeti rendszereket támogató pályázat 5 milliárd forintos keretösszeggel jelent meg.
A korszerű technológia nélkülözhetetlen a minőségi csemeték előállításához. Éppen ezért a Közös Agrárpolitika által 29,2 milliárd forint tervezett keretet fordítunk a versenyképes erdőgazdálkodást szolgáló beruházások támogatására, a csemetekertek gépesítésére. Ezek a kiírások várhatón nyáron jelennek majd meg – ismertette.
A kiváló minőségű, hazai erdészeti szaporítóanyag az erdők fenntartásának alapja. Mocz András felhívta a figyelmet arra a közös munkára is, amely az Agrárminisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szaporítóanyag felügyelet és az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács között zajlik. A szakmai szervezetek együttműködése biztosítja, hogy a következő években is legyen elegendő facsemete az erdőtelepítésekhez. A jelenleg zajló kutatások fókuszában a külföldi szaporítóanyagok használata, a maghűtési technológia bevezetése és a különféle termelési technológiák állnak.
Megjegyezte, a facsemeték mellett a hazai erdőtelepítések során évente 2-3000 tonna makkot is felhasználnak a gazdák. A tavalyi tölgymakk termés kiemelkedő volt, tudtak elég makkot gyűjteni a termelők és abból a következő évekre elegendő tölgy csemetét nevelni.
Az Agrárminisztérium kiemelt célkitűzése, hogy a klímaváltozás hatásainak mérséklésében nagyobb hangsúlyt kapjanak a magyar erdők, ehhez meg kell őrizni a meglévő erdeinket, segíteni kell az alkalmazkodásukat a változó környezeti viszonyokhoz, másrészt erdőtelepítésekkel, fásításokkal növelni kell az ország fával borított területét. Cél, hogy 2030-ra ez az arány elérje a 27 százalékot – emlékeztetett a helyettes államtitkár.
Forrás: AM Sajtóiroda