`

A növényvédelmi kezelések már nem köthetők pontos dátumokhoz. Tavaly sokkal korábban fakadtak és virágoztak a kajszik. Már március elején indokolt volt a virágfertőző monília elleni védekezés. Az idén néhány héttel később még csak néhány fajta -pl.: Harmat, Tsunami, Orangereden- bontotta ki a szirmait. A bimbós, virágzó csonthéjasoknál, elsősorban a kajszinál és a meggynél időszerű a virágfertőző monília elleni védekezés.

Emellett a cseresznye, az őszibarack, a mandula, egyes szilvafajták és néhány dísznövény is károsodhat a moníliától. A meleg, esős időjárás ideális a kórokozónak. A hajnali köd vagy pára után néhány óra alatt megtörténhet a fertőzés! Lehűlés esetén a virágzás elhúzódhat, ekkor hosszabb ideig számíthatunk a fertőzésre. A kórokozó a virágok barnulását, elhalását okozza, melyek nagy része elszáradva a fán marad (1. kép). A fertőzés a vesszőkre, sőt a vázágakra és a törzsre is átterjedhet az érintett fa pusztulást okozva.

1. kép: Meggy moníliás betegsége

A monília elleni védekezés „kötelezően” elvégzendő! Azoknak a kertbarátoknak is ajánlom, akik el tudták végezni a tavaszi rezes vagy rezes-olajos lemosást.  Javaslom, hogy végezzék el a preventív permetezést a virágzó kajszifákon. A még csak pirosbimbós fákon is érdemes védekezni, mert ekkor is megfertőzheti a kórokozó a növényt. Akár két permetezés is indokolt lehet. A meggy hosszabban virágzik, ami megnehezíti a védekezést, évente 3-4 kezeléssel számolhatunk. Már a megpattant meggyrügyeken keresztül is bejuthat a bimbókba a kórokozó. Ezért már fehér bimbós állapotban érdemes megkezdeni a védekezést, de ismételt kezelésre lehet szükség teljes virágzáskor, sziromhulláskor és közvetlenül terméskötődés után is.

Kajszira, cseresznyére, meggyre és őszibarackra is engedélyezett a ciprodinil, a fenhexamid, a pentiopirad, a boszkalid és piraklostrobin-, a fludioxonil és ciprodinil hatóanyag kombináció. Őszibarackban a fenpirazamin hatóanyag is felhasználható. Az egyszerű anyagok közül őszibarackban és cseresznyében a csalán kivonata is engedélyezett, de csonthéjasokban a mezei zsurló kivonata is alkalmazható. A kijuttatásnál az apró cseppméretre, a tapadásfokozó alkalmazására és az alapos borítottságra nagy hangsúlyt kell fektetni.  Ha nem tudtunk időben beavatkozni és a hajtáson megjelennek az elhaló virágok, akkor már csak metszéssel tudunk védekezni. A fertőzött rész alatt 20-30 cm-rel le kell levágni a száradás tüneteit mutató vesszőt.

2. kép: Rózsa csillagrozsdája

Az enyhe tél nem gyérítette az áttelelő gombaképleteket, amik korán elindíthatják a fertőzést. Sok rózsabokron fennmaradtak a tavalyi beteg levelek és már megjelentek a fogékony friss levélkék is (2. kép). Még össze lehet gereblyézni az őszi lombot a tövek alól, mert innen is fertőzhet a rózsa csillagrozsdája vagy diplokarponos levélfoltossága. Nedves, hűvös tavaszon berobbanhat a gomba, teljes lombhullással járhat a gomba fertőzése. A mulcs megnehezíti a beteg levelek kiszedését, ezekben az ágyásokban még indokoltabb lehet a megelőző permetezés. Réztartalmú és felszívódó hatóanyagú - pl.: az azoxistrobin - gombaölők is felhasználhatók. A dísznövényeknél általában nem kell számolni az élelmezés-egészségügyi (é.v.i.) és a munkaegészségügyi (m.v.i.) várakozási időkkel, de a perzselés esetlegesen elcsúfíthatja növényt. Ezért a különlegesebb, még nem ismert dísznövényeknél érdemes próbapermetezést végezni. Aki ételt díszít virágszirmokkal, vagy más formában felhasználja a dísznövényeket, annak szigorúan be kell tartani az é.v.i.-t.

3. kép: Elfagyott rügy

Néhol komoly éjszakai fagyokat mértek. Ahol hosszan tartott a lehűlés, ott bizonyos szintig biztosan elfagytak a korai kajszik (3. kép). Segíthetjük a fák regenerálódását, ha biostimulátorral kezeljük a növényeket. Ezek közül több a vesszőkön, rügyeken át is felszívódik, sőt segítik a terméskötődést is. Sajnos további fagyokra kell még számítanunk! Akár áprilisban is elfagyhatnak a virágok, így még hetekig „résen kell lennünk!” A talajból kisugárzó hideg okozta kárt üzemi körülmények között tudják mérsékelni, de a füstölés, a ködgyertyák, a légkeverő ventilátorok, a koronára irányuló mikroöntözés házikertekben nem alkalmazható. A zöld-, illetve a pirosbimbós állapotban kijuttatott biostimulátorok is védenek bizonyos mértékig a későbbi fagyok ellen. Azonban az északról-keletről beáramló fagyos levegő hatását az ültetvényekben sem tudják kivédeni.

 

NMNK / Zsigó György

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám